Skip to content

122 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$41,200
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block25704
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
39%
Improvement Value:$142,100
61%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183-0.6%
2024$5,215+40.1%
2023$3,723-0.4%
2022$3,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,200
DeedBook 8686, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1905