Skip to content

77 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 24, 1996

Property Information

Block23602
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
32%
Improvement Value:$177,000
68%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772-0.6%
2024$5,809+40.1%
2023$4,146-0.4%
2022$4,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4998, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1928