Skip to content

52 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$28,050
Last Sale Date
Oct 5, 1978

Property Information

Block23602
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,487
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$247,300
73%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532-0.6%
2024$7,579+40.1%
2023$5,410-0.4%
2022$5,431+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,050
DeedBook 3262, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1905