Skip to content

21 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Sep 14, 1978

Property Information

Block23702
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
28%
Improvement Value:$226,600
72%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983-0.6%
2024$7,026+40.1%
2023$5,016-0.4%
2022$5,034+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3261, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1927