Skip to content

37 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jan 4, 1985

Property Information

Block24101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CBG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,188
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
31%
Improvement Value:$216,900
69%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050-0.6%
2024$7,094+40.1%
2023$5,064-0.4%
2022$5,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3439, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1925