Skip to content

340 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 17, 1995

Property Information

Block23801
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
29%
Improvement Value:$243,700
71%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648-0.6%
2024$7,696+40.1%
2023$5,494-0.4%
2022$5,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4934, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1927