Skip to content

350 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block23801
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$295,900
75%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,769-0.6%
2024$8,824+40.1%
2023$6,299-0.4%
2022$6,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7653, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1927