Skip to content

356 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block23801
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
23%
Improvement Value:$329,900
77%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528-0.6%
2024$9,588+40.1%
2023$6,844-0.4%
2022$6,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5907, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1925