Skip to content

392 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block23801
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
39%
Improvement Value:$153,300
61%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585-0.6%
2024$5,620+40.1%
2023$4,012-0.4%
2022$4,027+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4316, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1927