Skip to content

404 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block23801
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-12U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
26%
Improvement Value:$1,222,800
74%
Total Assessment$1,642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,684+68.9%
2024$21,715+40.1%
2023$15,501-0.4%
2022$15,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000
DeedBook 9665, Page 281Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 8644, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1929