Skip to content

16 Stegman Ter.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block23802
Lot112
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,413
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$256,000
72%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677-0.6%
2024$7,727+41.9%
2023$5,444-0.4%
2022$5,466+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5922, Page 247

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5267, Page 201

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3808, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1925