Skip to content

24 Stegman Ter.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block23802
Lot116
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,420
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
30%
Improvement Value:$225,900
70%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233-0.6%
2024$7,278+40.1%
2023$5,195-0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 9108, Page 851

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 9102, Page 157Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 7736, Page 73Recorded11/19/2005

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7563, Page 84Recorded5/24/2005

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3206, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1924