Skip to content

1 Stegman Court

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block23802
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2SFD1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
47%
Improvement Value:$117,000
53%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419-0.7%
2024$4,450+46.7%
2023$3,034-0.4%
2022$3,047+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,420DeedBook 9858, Page 193Recorded10/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925