Skip to content

136 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block26201
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U-MG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
23%
Improvement Value:$279,300
77%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146-0.6%
2024$8,197+21.7%
2023$6,737-0.4%
2022$6,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9371, Page 143NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 977Recorded2/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1927