Skip to content

61 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block23901
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$241,800
72%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498-0.6%
2024$7,545+40.1%
2023$5,386-0.4%
2022$5,406+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928