Skip to content

296 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block23901
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$285,500
75%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537-0.6%
2024$8,590+40.1%
2023$6,132-0.4%
2022$6,155+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5087, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1925