Skip to content

324 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block23901
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
26%
Improvement Value:$281,100
74%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189-0.6%
2024$8,241+41.8%
2023$5,812-0.4%
2022$5,834+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7346, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1925