Skip to content

334a Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block23901
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
25%
Improvement Value:$296,300
75%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,796-0.6%
2024$8,851+40.1%
2023$6,318-0.4%
2022$6,342+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7651, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1900