Skip to content

266 Dwight St.Jersey City, NJ 07304

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 5, 2022

Property Information

Block23903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$285,200
76%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378-0.6%
2024$8,431+40.1%
2023$6,018-0.4%
2022$6,041+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 342Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8961, Page 473Recorded3/13/2014

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5962, Page 30

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4451, Page 73

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3942, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1924