Skip to content

319 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2026

Property Information

Block23905
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
29%
Improvement Value:$240,200
71%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,525-0.6%
2024$7,572+40.1%
2023$5,405-0.4%
2022$5,426+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8767, Page 531Recorded12/13/2010

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8418, Page 123Recorded1/10/2008

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7393, Page 235Recorded11/9/2004

Property Sale

Sale
$236,319
DeedBook 5856, Page 194

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5173, Page 39

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4150, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1927