Skip to content

317 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block23905
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
30%
Improvement Value:$227,600
70%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244-0.6%
2024$7,289+40.1%
2023$5,203-0.4%
2022$5,223+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925