Skip to content

313 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block23905
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-3U-H-G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,153
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$297,300
75%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800-0.6%
2024$8,855+40.1%
2023$6,321-0.4%
2022$6,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,153DeedBook 9913, Page 631Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 8925, Page 505Recorded8/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1929