Skip to content

96 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Dec 21, 2004

Property Information

Block24001
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$202,800
69%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561-0.6%
2024$6,602+40.1%
2023$4,713-0.4%
2022$4,730+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 7442, Page 97