Skip to content

217 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block23404
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
28%
Improvement Value:$214,200
72%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639-0.6%
2024$6,680+40.1%
2023$4,769-0.4%
2022$4,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

DeedBook 8963, Page 327Recorded3/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1909