Skip to content

185 Bidwell Av.

Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block24002
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-1UH-BG9
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
55%
Improvement Value:$89,900
45%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,433-0.6%
2024$4,460+40.1%
2023$3,184-0.4%
2022$3,196+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 432Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 344Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 8993, Page 639Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7595, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1907