Skip to content

179 Bidwell Av.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2006

Property Information

Block24002
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
32%
Improvement Value:$200,000
68%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520-0.6%
2024$6,561+40.1%
2023$4,684-0.4%
2022$4,701+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925