Skip to content

554a Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$706,317
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block2401
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,081
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
42%
Improvement Value:$262,000
58%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071-0.6%
2024$10,134+40.1%
2023$7,234-0.4%
2022$7,261+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$706,317

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 9452, Page 896Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7571, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1900