Skip to content

508 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 17, 2013

Property Information

Block2401
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,836
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
25%
Improvement Value:$560,700
75%
Total Assessment$747,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,696-0.6%
2024$16,801+40.1%
2023$11,993-0.4%
2022$12,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8891, Page 297Recorded1/29/2013

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8891, Page 297

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5759, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1900