Skip to content

373 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block2401
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
60%
Improvement Value:$270,400
40%
Total Assessment$670,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,970-0.6%
2024$15,064+40.1%
2023$10,753-0.4%
2022$10,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 7191, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1900