Skip to content

417 Ogden Ave.(Block 2402 Lot 20)Jersey City, NJ 07307

Built 2017
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block2402
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,240-38.3%
2018$10,111+2.9%
2017$9,824+0.6%
2016$9,761-0.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 345Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9146, Page 345

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 341Recorded9/20/2016