Skip to content

409 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block2402
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,772
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
52%
Improvement Value:$353,200
48%
Total Assessment$733,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,372-0.6%
2024$16,475+40.1%
2023$11,761-0.4%
2022$11,805+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904