Skip to content

63 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 2, 2010

Property Information

Block24102
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
32%
Improvement Value:$193,300
68%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,348-0.6%
2024$6,388+40.1%
2023$4,560-0.4%
2022$4,577+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8773, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1925