Skip to content

57 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block24102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$360,000
80%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049-0.6%
2024$10,112+40.1%
2023$7,218-0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,396DeedBook 9510, Page 297Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft4,000DeedBook 9053, Page 772Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 9053, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 2008