Skip to content

35 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block24103
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H-BG1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
29%
Improvement Value:$288,400
71%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019-0.6%
2024$9,076+40.1%
2023$6,479-0.4%
2022$6,503+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,958DeedBook 9951, Page 81Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9195, Page 357Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4955, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1925