Skip to content

19 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block24103
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H-B-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$252,100
72%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,818-0.6%
2024$7,867+40.1%
2023$5,616-0.4%
2022$5,637+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7221, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1925