Skip to content

632 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 1997

Property Information

Block24201
Lot127
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-G-B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,422
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
27%
Improvement Value:$259,900
73%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905-0.6%
2024$7,954+40.1%
2023$5,678-0.4%
2022$5,699+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,100
DeedBook 3260, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1925