Skip to content

50 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block24103
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$337,200
79%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+60.1%
2024$5,957+40.1%
2023$4,252-0.4%
2022$4,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,528DeedBook 9851, Page 757Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9801, Page 164Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3917, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1925