Skip to content

488 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Jun 2, 2003

Property Information

Block24103
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Assessment

Land Value:$196,300
99%
Improvement Value:$2,900
1%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,448-0.6%
2024$4,476+40.1%
2023$3,195-0.4%
2022$3,207+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7068, Page 303