Skip to content

85 Theodore Conrad DrJersey City, NJ 07305

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block24305
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page243

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,773,000
86%
Improvement Value:$291,200
14%
Total Assessment$2,064,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,094-0.6%
2024$46,383+40.1%
2023$33,110+0.0%
2022$33,110
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$92,000,000
DeedBook 9813, Page 220Recorded4/4/2024