Skip to content

326-330 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block22605
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.6S-28U-C

Assessment

Land Value:$1,441,600
74%
Improvement Value:$500,000
26%
Total Assessment$1,941,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$32,191+646.8%
2014$4,310+2.5%
2013$4,205
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9799, Page 906Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$137,500

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7413, Page 81