Skip to content

334 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2026

Property Information

Block24701
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
30%
Improvement Value:$228,300
70%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284-0.6%
2024$7,330+40.1%
2023$5,232-0.4%
2022$5,252+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4952, Page 119

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3474, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1925