Skip to content

343 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Apr 4, 1977

Property Information

Block24702
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
28%
Improvement Value:$250,900
72%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789-0.6%
2024$7,838+40.1%
2023$5,595-0.4%
2022$5,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3226, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1926