Skip to content

333 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$37,750
Last Sale Date
May 27, 1977

Property Information

Block24702
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-B-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
25%
Improvement Value:$270,100
75%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021-0.6%
2024$8,071+40.1%
2023$5,762-0.4%
2022$5,783+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,750
DeedBook 3229, Page 1054

Property Built

Built

Year Built: 1926