Skip to content

163 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block24702
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
22%
Improvement Value:$340,900
78%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705-0.6%
2024$9,765+40.1%
2023$6,971-0.4%
2022$6,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 7766, Page 245Recorded12/27/2005

Property Sale

Sale
$278,100

From:

To:

DeedBook 7273, Page 160Recorded4/27/2004

Property Sale

Sale
$204,510

From:

To:

DeedBook 7098, Page 344Recorded7/30/2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5415, Page 160

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5034, Page 238

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3551, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1922