Skip to content

161 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0003
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 4, 1990

Property Information

Block24702
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-0-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
23%
Improvement Value:$275,800
77%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046-0.6%
2024$8,096+40.1%
2023$5,779-0.4%
2022$5,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4245, Page 15

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3174, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 0003