Skip to content

344 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block24702
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-M-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
31%
Improvement Value:$225,000
69%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233-0.6%
2024$7,278+40.1%
2023$5,195-0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8508, Page 288NU CodeEstate / executor (10)

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8508, Page 288

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3223, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1924