Skip to content

354 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1914

Last Sale Price
$91,800
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block24702
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,069
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
43%
Improvement Value:$127,000
57%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935-0.6%
2024$4,966+40.1%
2023$3,545-0.4%
2022$3,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,800

From:

To:

Sq Ft2,069DeedBook 9102, Page 26Recorded2/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1914