Skip to content

366 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block24702
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
30%
Improvement Value:$235,200
70%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,460-0.6%
2024$7,507+40.1%
2023$5,359-0.4%
2022$5,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

DeedBook 7415, Page 141Recorded12/8/2004

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7233, Page 177Recorded3/4/2004

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3271, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1913