Skip to content

378 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block24702
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F&BD-1UHCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
37%
Improvement Value:$163,200
63%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,743-0.6%
2024$5,779+40.1%
2023$4,125-0.4%
2022$4,141+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963