Skip to content

384 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2013

Property Information

Block24702
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,754
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$187,200
67%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279-0.6%
2024$6,319+40.1%
2023$4,510-0.4%
2022$4,527+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

DeedBook 7234, Page 76Recorded3/4/2004

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6012, Page 38

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 6012, Page 38Recorded7/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1924